0 548 876 28 30

Gurbetçiye müjde

Gurbetçiye müjde

Eski Sosyal Güvenlik Müfettişi ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Fikret Karadavut, çifte vatandaşlığı olan KKTC uyruklular, TC uyruklu olup KKTC’de emeklilik hakkı elde edenler ve şimdiye kadar hiçbir işte çalışmamış olan ev hanımlarına Türkiye’den de emekli olabileceklerini duyurdu

 

Eski Sosyal Güvenlik Müfettişi ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Fikret Karadavut, Kıbrıs’ta “Türkiye’den Emeklilik” adı altında açılan danışmanlık şirketleriyle yüzlerce gurbetçi, çifte vatandaş ve Kıbrıs’ta ev hanımı olarak ikamet edenlere “Yurt Dışı Borçlanmayla Emeklilik”le Türkiye’den emeklilik sevinci yaşattıklarını söyledi. Kıbrıs’ta çalışma izniyle bulunanlar, ev hanımı olarak KKTC’de ikamet edenler ve çifte vatandaşlığı olanlara Türkiye Cumhuriyeti emekliliğinin kapılarını yasaların ön gördüğü şekilde kolaylaştırarak insanların çifte emekliliklerine olanak sağladıklarını ifade eden Fikret Karadavut, Yeni Bakış Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu.

Çifte vatandaşlar, KKTC’de emeklilik hakkı kazanan TC uyruklulara Türkiye’den emeklilik

Genel merkezi Ankara’da bulunan bir şubesi de Almanya’da olan “Türkiye’den Emeklilik” danışmanlık bürosu KKTC’de başlattığı çalışmalarına yasalar çerçevesinde devam ederek bu haklarından yararlanmak isteyen kişilere kolaylıklar sağlıyor. Danışmalık şirketlerinin KKTC’de bir aydır faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade eden Fikret Karadavut,  “Buradaki gurbetçilerimize, çifte vatandaşlığı olan KKTC uyruklularına ve KKTC’de ev hanımı olarak bulunanlara Türkiye’den de emekli olmalarına yardımcı olarak danışmanlık hizmeti veriyoruz. İşlemlerini en kolay halledebilecekleri, haklarının neler olduğu hakkında da bilgilendirmeler yapıyoruz” diyerek, yurt dışı borçlanmayla emeklilik hakkında şunları söyledi:  “Burada resmi statüde çalışıp emeklilik hakkı kazanmış TC uyruklu vatandaşların yanı sıra yine hem KKTC hem TC kimliklerine sahip olan çifte vatandaşların ve hiçbir işte çalışmayıp ancak KKTC’de yurt dışında bulunma sürelerini resmi olarak doldurmuş ev hanımlarının da Türkiye’den emekli olma imkanları var. Biz, bu durumdaki insanlarımıza  Türkiye’deki haklarını anlatıyoruz. Buradaki işe başlangıçları ve emeklilik işlemlerini yasallaştırdık. Önceleri bunu mahkeme yoluyla başlatıyorduk. TC bu dava yolunu kaldırdı. Türkiye’de hiç SSK çalışmaları olmayanlar ancak KKTC’de emeklilik için yasal süreci tamamlayanlar yurt dışı borçlanma adı altında emeklilik hakkını kazanarak emekli olabiliyorlar.”

 

“KKTC’de ikamet eden ev hanımlarının hiçbir işte çalışmalarına gerek yok”

Türkiye’den emeklilik için yurt dışı borçlanma adı altında emekli olmak isteyenlerin  5 bin, 5 bin 400, 7 bin 200 günden emekli olma hakkını elde ettiklerini ifade ene Karadavut, “Ankara’daki ofisimizin bir kısmını buraya getirdik. Çünkü artık Kıbrıs’tan gelen taleplere yakından cevap vermemiz gerekti. Kıbrıs vatandaşları çifte uyruklulara, TC’li ve yasal statüde KKTC’de emeklilik hakkı elde edenlere hiçbir işte çalışmayan ev hanımlarına bu hizmeti veriyoruz” dedi. KKTC’de ikamet eden 50 yaş altı kadınların da yurt dışı borçlanma emekliliğinden rahatlıkla faydalanabildiğini belirten Karadavut, “53-55 yaş bayanların ise 15 yıl KKTC’de ikamet etmesi çalışmasına gerek kalmadan Türkiye’den emeklilik hakkı doğması için yeterlidir” ifadelerini kullandı.

Birikmişi olmayanlara Ziraat Bankası’ndan kredi kolaylığı…

Yurt dışı borçlanma adı altında emeklilik hakkı kazanan ancak Türkiye’deki emekliliği için gerekli olan yatırımı yapacak birikimi olmayanlar için de birtakım kredi kolaylıkları sağlandığını belirten Karadavut, “Türkiye SSK’ya ödeme için kişinin birikmişi yoksa, kişiye Ankara Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’nden resmi emekli olabilir yazısı çıkıyor ve o belgeyle Ziraat Bankası’ndan kredi çekip bu parayı ödeyebiliyorlar” diyerek kişilerin maaşlarını oraya bağlatma şartıyla, “Yurt Dışı Borçlanma Emeklilik” işlemlerini yasalar ve tüzüklere uygun bir şekilde tamamlayıp ödemesini de yaparak Türkiye’den de emekli olma şansını elde edebileceklerini söyledi. 

 

Bu Sayfa 933 kez İncelenmiştir.